Proje Hakkında Eğitim Faaliyetleri Merkezlerimiz Basında Projemiz Etkinlikler İletişim
Proje Hakkında

Bu sayfa; dalga sörfünün Türkiye'de gelişimi bunun yanında ülkemize ve bölgemize katkılarını daha gerçekçi bir şekilde ortaya koymak adına Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)'nın hibe desteği ve Alanya Turizm İşletmecileri Derneği (ALTİD)'in katkılarıyla Alanya'da Dalga Sörflü günler projesini gönüllü olarak yürüten Alanya'daki sörfçülerin iletişim ve paylaşım sayfasıdır. Bu proje kapsamında Türkiye'de daha yeni olan bu sporu yaymak, bunun için gerekli alt yapı ve eğitim faaliyetlerini yürütmek ve böylece özellikle kış aylarında bölgedeki turizm hareketine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Alanya'daki dalga sörfçüleri tarafından yürütülen bu proje kapsamında iki adet sörf noktası planlanmış buralarda dalga sörfçülerinin daha temiz ve güvenli bir şekilde sörf yapmaları için gerekli alt yapı kurulmuştur. Bunun yanında sörfçülere ekipman desteği verilmesi için gerekli malzeme bu noktalarda bulundurulmaktadır. Ayrıca eğitmen ihtiyacını karşılamak için ISA (Uluslararası Sörf Federasyonu)'nun görevlendirdiği eğitmen Marcos Conde tarafından altı sörfçüye Level 1 ve Sup Eğitmenliği eğitimi verilmiş ve bu 6 eğitmen sertifikalandırılmıştır.
Bu eğitmenler dalga sörfüne ilgi duyan herkese ekipman desteği, sörf merkezlerinin kullanımı ile birlikte ilk dersler ücretsiz olarak vereceklerdir. Dalga Sörfüne ilgi duyan herkesi Alanya'ya ve bu merkezlere bekliyoruz...

Dalga Sörfünün Alanya'daki Geçmişi;ı
Akdeniz’in türkuaz renkli tuzlu suları kıyılarda yaşayan insanların zihninde ve kalbinde farklı çağrışımlar uyandırır. Heyecan, dinginlik, aşk, hüzün, geçmiş, gelecek ve daha niceleri… Kimileri uzaktan izler bu derin mavi suları kimileri bütün benliğiyle içinde kaybolup bir damla olur.
Tarihin en eski dönemlerinden beri Alanya, (Alaiye-Kolonoros-Korekesyon) sarıp sarmaladığı Akdeniz’le iç içe bir yaşam kültürü geliştirmiş, hayat enerjisini bu turkuaz sulardan almıştır. Akdeniz çanağında yaşayan insanların ortak kaderi olan bu sulara Alanyalılar hep saygı ve hayranlıkla bakmışlardır.
Alanya’da Kleopatra’nın ismini taşıyan tarihi kumsalda doğup büyüyen Mehmet Ali Soy’da bu hislerle Akdeniz’deki akıntılarda aradığını buldu. Kıyıları döven dalgaların enerjisi, ona sadece okyanuslarda yapıldığına inanılan Dalga Sörfünün Alanya’da yapılabileceği hissi uyandırdı.
Akdenizdeki dalga tipleri ve karakterlerini araştırıp yurtdışındaki sörf spotlarıyla karşılaştıran ve nihayetinde Alanya’da bu sporun yapılabileceğine inanan Soy, 2009 yılının ekim ayında ilk sörf bordunu yurtdışından getirterek bu spora başladı. ,Ona en başından beri inanan ve destek veren arkadaşı Mehmet Özgen de 2010 yılı haziran ayında kendini Akdeniz’in mavi sularına atarak sörf yapmaya başladı. Fotoğraf ve yazı merakının yanında yeni heyecanlar arayan Hayri Yenialp’de uzaktan bakmaktansa suda olmayı tercih ederek 2010 yılı aralık ayında bu ikiliye katılımıyla ALANYA SÖRF TAKIMI kuruldu.
Amaç; dalga sörfünün genel kanının aksine Alanya’da yapılabildiğini gösterip bu sporu daha geniş kitlelere yaymaktır. ALANYA SÖRF TAKIMI bu konuda çok kısa denilebilecek bir zaman zarfında Alanya’nın adını ulusal medyada birçok kez duyurmakla birlikte, dünyanın önde gelen bazı sörf sitelerinde Alanya’nın güzel bir sörf spotu olarak gösterilmesine katkı sağlamıştır.